Řekni to písničkou...

Založil Miroslav, 2026-01-29 16:49

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pedrito

IMG_1957.jpeg

Taky hezký obrázek, Kálí šlape na Šivu.


Pedrito

K tomu se zas traduje, že aby Šiva zastavil její běsnění a předčasně nezničila svět, tak si před ní lehá.

Paradoxy

Citace od: Pedrito kdy 2026-06-22 08:33K tomu se zas traduje, že aby Šiva zastavil její běsnění a předčasně nezničila svět, tak si před ní lehá.
Co by to tak mohlo znamenat? :)

Pedrito

Uvidí na svém tažení svého milovaneho jí napospas a hněv opadne. Jen Šiva může utišit Kálí. :)

Miroslav

To je tím, že lidé mají tendenci si všechny síly a silné jevy personifikovat a vytvářet z nich příběhy pro lepší předávání z generace na generaci.

Je to jako by se třeba složení atomu personifikovalo - co dělá velký Proton, velký Elektron, jak vládnou hmotou, jaké mají záměry, historii, symboly a pak velký Neutron atd.
Šiva není někdo, ale princip, síla, stejně tak Šaktí.¨
Šaktí jako tvořivý princip má více aspektů.
A to vše je v nás a děje a vyvíjí v nás více či méně vědomě - na rozdíl třeba od zvířat, rostlin, planet, hvězd, kde se to děje a vyvíjí nevědomě.
Čím je to vědomější, poznávané, tím více se objevuje možnost volby směřování, "probuzení", Poznání a pod.

Aspekt mahakálí svět neničí. Nejspíš má nejblíže k Šivovi. To by asi sedělo i na ten obrázek. Čistí tvorbu od ulpívání, bloudění, zapomnění, iluzí atd. a vrací rozptýlenou energii zpět do zdroje, jímž je jednota Šivy a Šaktí.
Tohle jsou ale jen moje popisy jak to asi je, podle toho, jak se to projevuje.
Vnímám to, jak se to ve mně i ve druhých lidech děje a ty názvy a představy o tom už jsou už moje výmysly - pokus jak to nějak s použitím tradice popsat aby to zhruba sedělo na to co se odehrává.
Ty ostatní aspekty Šaktí mají naopak blízko k tomu Ganéšovi, v jehož duchu a hodnotovém žebříčku v nás tvoří.

V jednom filmu o nějaké slavné malířce bylo její motto:

Co je pravdivé, je krásné.

To znamená ne krásná iluze - ta je jen hezká, protože není pravdivá

Ale i to, co ustrašenou mysl se jeví jako ošklivé, může být naopak Krásné, protože pravdivé.

A když se nás ta Krása dotkne, nebo jen chvilku tušíme, tak přeběhnou ty "zimomriavky"
Něco jako Dejavu  :)

Pedrito

Možná je to platné, tahleta vnitřní aspektace, pro každého
jak to vnímá.. Poplatné stavu jeho mysli.

"Zimomriavky", safra, ta slovenčina je fakt pěkná řeč :)

Paradoxy

Nemá to nic společného s nějakým stavem mysli. Je to vnitřní a vnější proces, které probíhají synchronicky. Je to zažehnuto v připravené mysli a je to jak chůze na laně s možností osvícení, ale taky pádem. Kálí svým oddaným dětem pomáhá všemi prostředky, i těmi které se zdají hnusné, odporné a nečisté. A člověk je na to sám, vede ho jenom vnitřní guru, nemá se čeho chytit. Naštěstí i tady fungují synchronicity, takže když tluče, je mu pomoženo, ale to už chce právě to rozlišování. A tady se začíná objevovat čím dál víc intuice.

No ale proč stojí kálí na šivovi si já osobně můžu jen domýšlet. Teda já to tuším, ale nemám to ještě zažité.

Pedrito

Stejně jako proč stojí na Ganéšovi, a proč jsou božstva uctívána, tak jak jsou, a proč vůbec někoho napadá dělat takové obrázky.. Asi to tak cítí. A další jinak, atd, takže příběhů jsou mraky...

Jo, no a znáš ještě někoho, kdo to vnímá nemlich stejně jako ty?

Paradoxy

Znam takový, který to vnímaj jako já, nejsem žádná výjimka a ani nevím, kde se to u mě vzalo, asi nějaká milost, myslím že ty bys to nazval šaktipátem.

Stačí si dát dohromady jedna a jedna. Psal o tom jung, jen to nazývá jinými jmény. A tantrismus, hlavně ten levoruký, nebo vadžrajána. Je to na jedno brdo. Jen se to nezačne chápat, dokud se to v člověku a člověku nezačne dít, to je celý.

Pedrito

"Levoruký?" Nemyslela jsi spíš "pravoruký", vedle té vadžrajány?

Paradoxy

Ráda bych ti řekla, jaký myslím, ale já to vlastně nevím :D . Zčásti jsem některé věci dohledala ve starších textech, ale to co hledám v češtině není. No aspoň že máme toho Junga a různé archetypy. Mě zpětně došly některé věci a i to, že se stávají podobně více lidem.

Paradoxy

Tak třeba ta kundalini, každej to furt probouzí nebo popisuje probouzení odspodu, ale proč?

Pedrito

Sám o tom vím prd, ty tantry levé a pravé ruky jsem pod těmito názvy neznal. A o vadžrajáně jen vím, že je to něco jako buddhistická tantra.

Finišuju v práci, dám, co jsem o tom našel a ta "pravá ruka" je mi blízká. :)

https://simhayoga.cz/tantra-prave-a-leve-ruky-aneb-siva-a-sakti-jsou-v-kazdem-z-nas/

Paradoxy

No dobrý no, takže jediná věc o levoruké tantře, která v článku zazněla je, že jsou to prasárny a že si levou rukou utírají zadky, to já teda ne, používám na to pravou ruku :D.  No a paní praktikuje o sto šest pravorukou tantru, sama si změnila jméno na nějaký indický ( nebo jí ho dal mistr). Ale jo, je to dobrý na nějaký to očišťování mysli, každá praxe se počítá :).

Miroslav

Jsem spíš praktik než teoretik a znalec písem, tak jsem se zeptal AI

AI mi k té levé ruce odpověděla (mimo jiné)

1. Rozdíl mezi cestou pravé a levé ruky

Tantrické učení (vadžrajána) se tradičně dělí na několik typů učení. Zatímco nižší tantry se často soustředí na rituální čistotu, vizualizaci a práci s mantrami (tantra pravé ruky), nejvyšší tantry (Anuttarajoga tantra) využívají prvků, které mohou být vnějším pozorovatelům nepřehledné a šokující. Používají metody, které přímo konfrontují lidské myšlení s tabu (představa smrti, sexuální energie).

2. Symbolika a transformace emocí
Namísto potlačování negativních emocí nebo touhy, vadžrajána učí, že všechny tyto síly a emoce jsou formou energie. Cílem praktikujícího není se těmto energiím vyhýbat (jako na běžné cestě odříkání), ale využít je jako ,,palivo" na cestě k probuzení. Vše, co běžný život považuje za znečišťující nebo tabuizované, se v rukou pokročilého adepta stává nástrojem k dosažení osvícení.


Praxe té "levé ruky" je ale pro nepřipraveného nebezpečná.
Je to tak trochu jako naslouchání zpěvu Sirén.