Výzva ke změně

Založil Miroslav, 2026-06-09 11:55

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelů a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Pedrito


Salmo1cz

Musíte se nejenom ptát, ale i nacházet odpovědi.
Mě třeba Upanišady fungují jako zpětná vazba.

Tvrzení není možné vidět Atman,Brahman ve vnějším světě.
Právě že je možné to vidět a dokonce je to to co dělá svět světem.

4. Život v posmrtí.
Átman drží různé světy ve vesmíru pohromadě v harmonii a brání vzniku chaosu. Různé prvky – země, voda, oheň, vzduch a éter – různé světy, říše bytí, jak se jim říká, jsou drženy na místě zákony Átmanu. Tento zákon stanoví, že to, co se má stát v určité fyzické formě, zůstává v čase přiděleném této formě a vyčerpává se ve svých zkušenostech. Pokud by Átman neuplatňoval svůj zákon skrze svou přítomnost, neexistoval by ani systém, ani žádná metoda. To, co je popsáno jako systém, pravidelnost, symetrie nebo systematické jednání, se děje díky této všudypřítomnosti bytí, Átmanu. Integrace, kterou člověk cítí ve svém vlastním těle, mysli a hranicích zákonů, které člověk vnímá a částečně vidí všude ve vnější přírodě, je určena přítomností Átmanu. Jinak by existoval pouze chaos. Všechno by mohlo být cokoli. Všechno by se mohlo stát kdykoli a jakýmkoli způsobem, bez jakéhokoli odkazu. Ale tak tomu není. Existuje příčina a následek, vztah mezi zkušenostmi. Vzhledem k symetrické povaze vědomí Átmanu existuje živý vztah mezi různými věcmi v tomto světě.

Salmo1cz

To bylo k tomu tónu.Jak vzniká, proč vzniká hudba a proč rezonuje v srdci.
 :)

Salmo1cz

Ohledně inkarnace, reinkarnace.
Na otázku jestli to můžu potvrdit, odpověď je že nemůžu protože nemám osobní zkušenost.
Na otázku Ano či Ne odpovím Ano protože vím jak funguje svět resp Atman.

Salmo1cz

https://web.archive.org/web/20070928150716/http://www.yoga-vidya.de/Yoga--Buch/Chandogya-Upanishad/

Salmo1cz

Aha tak zkusíme znovu a lépe, nebo tlučte a bude vám otevřeno
https://web.archive.org/web/20070928150716/http://www.yoga-vidya.de/Yoga--Buch/Chandogya-Upanishad/#vorwort

Normální šotek tvl.musíte otevřít celý odkaz.:-)

Pedrito


Paradoxy

Tak třeba ta bhagavadgíta. Jako vesmírná píseň se klidně může brát, třeba i jako to moje tralala. Ale rozhodně nevznikla pro srandu králikům, abysme se nad ní rozplývali. Už jen ten začátek na bitevním poli, to není výstřelek toho, který to sepsal.

Pedrito

Určitě. Ony jsou tyhle texty (často) psané v originále ve verších. Pro mě inspirace.


Miroslav

Citace od: Paradoxy kdy 2026-06-16 10:16Tak třeba ta bhagavadgíta. Jako vesmírná píseň se klidně může brát, třeba i jako to moje tralala. Ale rozhodně nevznikla pro srandu králikům, abysme se nad ní rozplývali. Už jen ten začátek na bitevním poli, to není výstřelek toho, který to sepsal.

Jedná se spíše o alegorii našeho vnitřního "bojiště" a možné postupy, cesty v nás, kterými se může náš vnitřní svět ubírat.


Pedrito

CitaceJedná se spíše o alegorii našeho vnitřního "bojiště" a možné postupy, cesty v nás, kterými se může náš vnitřní svět ubírat.

Jj, při četbě jsem to tak nějak bral. Vědomí, coby to bitevní pole.. a ty osobní mentalismy jako ty zvyklosti, podmíněnosti, výčitky, tužby.... coby ty soky oproti duchu.

Pedrito

Citace od: Miroslav kdy 2026-06-15 19:52
Citace od: Pedrito kdy 2026-06-15 17:57A třeba jen do toho nevidím, ale i kdyby, k čemu by to bylo?

Není to o tom si to myslet nebo si myslet opak nebo něčemu věřit.

Čím méně člověk žije jen sám sobou, tím více to vnímá na pozadí toho co dělá a co se dějeě. I to bardo.
Já mám k tomu bardu obzvláště nějak blízko. Už jako malému dítěti se mi vybavovaly vjemy (zejména v noci, venku, které jsem pak za dlouho našel v knize Bardo thedol, která se ke mně dostala jako první duchovní kniha a shodou okolností, když jsem si ji opisoval ze samizdatu, tak moji kopii jsem půjčil kamarádovi, který s ní emigroval, tak jsem si ji opisoval podruhé. Byl to tuším Drtikolův překlad.
Takže to u mne není věc víry. ale jakési permanentní prohlubující se zkušenosti.

Je to prospěšné, když člověk přímo vnímá jaké příčiny vedou k jakým důsledkům, než když to neví.

My jsme výsledkem naší minulosti a ve spojení s naší současnou aktivitou, myšlením a cítěním se děje a tvoří náš život, osud.
Když to člověk vnímá, není zde už potrava pro strach, zármutek, sebestřednou radost, pýchu, závist, nepřejícnost atd.

"Prost strachu a vší naděje" jsem někde četl.

A v terminologi úvodního příspěvku bytost se sjednocuje, rozptýlená energie, vázaná na všechno možné, se vrací do zdroje.

"Bůh ohně si jde pro oheň"

"Nebýt rozptýlen, to je cesta, kterou kráčeli všichni arhatové"
Možná bych si měl tu knihu přečíst. Máš Miroslave na nějaký překlad doporůčo?

Pedrito

Citace od: Salmo1cz kdy 2026-06-16 09:21To bylo k tomu tónu.Jak vzniká, proč vzniká hudba a proč rezonuje v srdci.
 :)

Přitom je to tak jednoduchá věc, žejo, seš v klidu, a najednou: C D E F G A H.. a Cé o oktávu výš... Ale stejně je to zajímavé. Najednou jsou z toho akordy a melodie. A v základu jen ticho. :)

Pedrito

Citace od: Pedrito kdy 2026-06-16 15:00
Citace od: Miroslav kdy 2026-06-15 19:52
Citace od: Pedrito kdy 2026-06-15 17:57A třeba jen do toho nevidím, ale i kdyby, k čemu by to bylo?

Není to o tom si to myslet nebo si myslet opak nebo něčemu věřit.

Čím méně člověk žije jen sám sobou, tím více to vnímá na pozadí toho co dělá a co se dějeě. I to bardo.
Já mám k tomu bardu obzvláště nějak blízko. Už jako malému dítěti se mi vybavovaly vjemy (zejména v noci, venku, které jsem pak za dlouho našel v knize Bardo thedol, která se ke mně dostala jako první duchovní kniha a shodou okolností, když jsem si ji opisoval ze samizdatu, tak moji kopii jsem půjčil kamarádovi, který s ní emigroval, tak jsem si ji opisoval podruhé. Byl to tuším Drtikolův překlad.
Takže to u mne není věc víry. ale jakési permanentní prohlubující se zkušenosti.

Je to prospěšné, když člověk přímo vnímá jaké příčiny vedou k jakým důsledkům, než když to neví.

My jsme výsledkem naší minulosti a ve spojení s naší současnou aktivitou, myšlením a cítěním se děje a tvoří náš život, osud.
Když to člověk vnímá, není zde už potrava pro strach, zármutek, sebestřednou radost, pýchu, závist, nepřejícnost atd.

"Prost strachu a vší naděje" jsem někde četl.

A v terminologi úvodního příspěvku bytost se sjednocuje, rozptýlená energie, vázaná na všechno možné, se vrací do zdroje.

"Bůh ohně si jde pro oheň"

"Nebýt rozptýlen, to je cesta, kterou kráčeli všichni arhatové"
Možná bych si měl tu knihu přečíst. Máš Miroslave na nějaký překlad doporůčo?
Bo máš k dispozici ten od Drtikola?

Miroslav

Citace od: Pedrito kdy 2026-06-16 15:25Bo máš k dispozici ten od Drtikola?

Ten mám, ale to jeten můj památeční strojopis  :)

Jinak to vyšlo po revoluci v Kolmašově překladu knižně (to mám také)

https://knihobot.cz/g/2189/m/36936?fallbackStrategy=gmc&gad_source=1&gad_campaignid=23506609644&gbraid=0AAAAADVOPfC7fJwN8atJixWV24tO19AKE&gclid=CjwKCAjw6MPRBhBTEiwAd-7Mr94iJe2rE2e2WuZjQBZbZvsMZYljY99wE41dj0npn-2YpDFJbNpYERoCkyMQAvD_BwE

 a možná je něco i na netu jako pdf. Zkusím to najít.
V elektronické podobě mám akorát úvod k Bardo thedolu od Trungpy, který jsme s manželkou sami překládali z originálu, co jsem si přivezl z antikvariátu v Denveru. když jsem tam byl na IT školení.